Tags

Italian Nationals - Day 2

Friday, 21 September 2018 23:18

Talamone, September 21, 2018. Results after 5 races

(Photo courtesy of Paolo Cardoni)

1. Stefano Marchetti & Matteo Sangiorgi, 29

2. Francesco Rossi & Chiara Marzocchi, 39

3. Stefano Longhi & Andrea Gemini, 40

4. Paolo Lambertenghi & Antonio Bari, 41

5. Enrico Michel & Antonia Contin, 41

... full results ...

Italian Nationals - Day 1

Friday, 21 September 2018 08:14

Talamone, September 20, 2018. Results after 2 races

(Photo courtesy of Paolo Cardoni)

1. Francesco Rossi & Chiara Marzocchi, 7

2. Fabio Rochelli & Daniela Semec, 10

3. Roberto Tozzi & Giuseppe Borrelli, 10

4. Stefano Longhi & Andrea Gemini, 12

5. Lapo Savorani & Alessandro Bari, 12

... full results ...

Open Italian Nationals

Thursday, 20 September 2018 00:00

Talamone, September 20-23, 2018

(Photo courtesy of Matias Capizzano)

Circolo della Vela Talamone

Bando di Regata available

...

Italian Master Nationals - Final

Sunday, 29 July 2018 20:55

Molveno, July 29, 2018. Final results after 3 races

1. Enrico Michel & Giovanni Turazza, 11

2. Francesco Scarselli & Marco Rinaldi, 11

3. Corrado Perini & Daniela Berto, 15

4. Alberto Schiaffino & Gianpietro Pasquon, 16

5. Gabriele Bernardis & Maddalena Piffer, 19

... full results ...

 

Snipe Open Day in Bracciano

Thursday, 05 July 2018 07:31

Bracciano, July 1, 2018

(Photo courtesy of SCIRA Italy)

Another Snipe Open Day was organized in Italy, on Lake Bracciano. Thanks to SCIRA Italy District IV, AVB, Fleets Lake Bracciano.

The World Snipe Days are initiatives to promote the Snipe and attract new people to our Class. The Board warmly encourages fleets in all countries to organize a World Snipe Day, at the best time of year for such activities in your region.

...

Alpe Adria Region Snipe Series

Sunday, 03 June 2018 23:01

Alpe Adria Region Snipe Series

  • Alpen Grand Prix - Mattsee (Austria), April 28-29
  • South European Championship - Trieste (Italy), May 12-13
  • German Open - Caldonazzo (Italy), May 25-27
  • Sipar International - Moscenicka Draga (Croatia), June 2-3

Kaiser Franz Jospeh Cup (66 boats, 7 Countries) awarded to the first skipper with the best total score in the 4 regattas chosen

  1. Pietro Fantoni & Arianna Buzzetti / Marinella Gorgatto
  2. Andrea Piazza & Marta Pedensini / Luca Cucino,
  3. Nikola Deskovic & Neven Barsic

Kaiserin Sissi Cup awarded to the first woman with the best total score in the 4 regattas chosen

  1. Daniela Semec
  2. Marinella Gorgatto
  3. Manuela Mazza

... full results ...

South European Championship - Final

Sunday, 13 May 2018 23:53

Trieste, May 13, 2018. Final results (only 1 race completed)

(Photo courtesy of STV Media Team)

1. LTU Gintare Scheidt & Kathleen Tocke

2. USA Augie Diaz & Silvia Penso

3. BEL Manu Hens & Maj Kristin Hansen Borgen

4. ITA Pietro Fantoni & Marinella Gorgatto

5. ITA Dario Bruni & Emanuele Zampieri

By Daniela Semec

It was a complicated weekend on Gulf of Trieste for the South European Championship – Sergio Michel Perpetual Trophy.

Only one race was completed on Saturday in light wind conditions.

...

Snipe Open Day in Trieste

Tuesday, 08 May 2018 07:20

Trieste, May 5, 2018

Italian National Secretary Daniela Semec and SCIRA Italy District XIII Governor Marinella Gorgatto organized the Snipe Open Day in Trieste, with the collaboration of the Triestina della Vela, XIII Zona FIV and the Fleet Sistiana. Thanks to Fabio Rochelli and Michele Meotto for their help.

The World Snipe Days are initiatives to promote the Snipe and attract new people to our Class. The Board warmly encourages fleets in all countries to organize a World Snipe Day, at the best time of year for such activities in your region.

Regata Nazionale Punta Ala

Monday, 16 April 2018 18:16

Punta Ala, Italy, April 15, 2018. Final results after 5 races (1 discard)

1. Paolo Lambertenghi & Antonio Bari, 9

2. Dario Bruni & Carlo Collotta, 13

3. Pietro Fantoni & Arianna Buzzetti, 15

4. Marco Pantano & Francesco Fontana, 15

5. Fabio Rochelli & Daniela Semec, 16

... full results and photo gallery ...

Winter Trophy & Invernale Talamone - Final

Monday, 11 December 2017 07:17

Talamone, December 10, 2017

(Photo courtesy of Paolo Cardoni)

Winter Trophy (Final results after 3 races)

1. Dario Bruni & Emanuele Zampieri, 7

2. Pietro Fantoni & Arianna Buzzetti, 8

3. Giuseppe Prosperi & Marco Onorato, 17

Invernale Talamone (Winter Series) (Final results after 6 races, 1 discard)

1. Pietro Fantoni & Arianna Buzzetti, 14

2. Dario Bruni & Emanuele Zampieri, 15

3. Lapo Savorani & Alessandro Bari, 17

- 1st Junior Team: Marco Dei Rossi & Marta Pegoraro

... full results and photos ...