South Europeans & Portuguese Nationals – Day 2

Cascais, Portugal, June 9, 2019. Results after 5 races (1 discard):

  1. URU Ricardo Fabini & Florencia Parnizari, 11
  2. POR Antonio Pereira & Ricardo Schedel, 11
  3. ESP Martin Bermudez de la Puente & Angela Pumariega, 18
  4. USA Ernesto Rodriguez & Kathleen Tocke, 20
  5. POR Tiago Roquette & Goncalo Jordao, 21
  6. POR Pedro Barreto & Sofia Barreto, 21

(Photo courtesy of Anna Zykova)

Series Place Sail No Boat Helm Crew Club Series Points Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5
1 31546 Popichan Ricardo Fabini Florencia Parnizari Yacht Club Uruguayo 11 2 2 1 6 6
2 28815 Alucasa António Pereira Ricardo Schedel CVB/CNC 11 1 3 9 4 3
3 31550 CEIBE XXIII Martin Bermudez de La Puente Angela Pumariega RCNMadrid/RCARGijon 18 20 11 2 3 2
4 31337 Chief Ernesto Rodriguez Kathleen Tocke RCN Hialeah 20 8 1 5 7 7
5 31590 Panoramah Tiago Roquette Gonçalo Jordão WeDoSailing 21 16 4 7 9 1
6 30554 Snipe Pedro Barreto Sofia Barreto CNCascais 21 13 5 4 2 10
7 29980 Baal Watches Victor Perez Juan Carlos Serrano CMSAP 23 7 6 6 13 4
8 31481 NACEX Miguel Graça João Lopes CNCascais 26 5 8 3 10 11
9 30009 Italian Loverboy Paolo Lambertenghi Crombé Dries CVTorbole 31 4 9 10 11 8
10 29327 Migao Fabio Bruggioni Julio Soria RCNM 38 3 OCS34 18 12 5
11 9994 Marisco na Praça Henrique Brites Phillip Kemp Lekszycki CNCascais 40 14 13 21 1 12
12 3053 Pescanova António Matos Rosa Filipa Barros Schedel CNCascais 41 19 OCS34 8 5 9
13 31470 Seita V António Viegas Francisco Mauricio CVLagos 48 24 10 13 8 17
14 30820 Rái-Ló-Bit Miguel Leite Tiago Talone CVAtlântico 49 9 12 19 14 14
15 31450 Chronos Juan Manuel Cajade Frias Tiago Padron Morales RCN A Coruña 57 18 7 17 15 18
16 28681 Bruxo Luis Guedes de Queiroz Mariana Almada CNCascais 59 6 17 20 17 19
17 31483 Maria Pia José Pedro Dias Pinheiro Catarina Dias Pinheiro CNCascais 59 10 16 11 24 22
18 29333 Trade Mark Luis Pessanha Diogo Machado CVAtlantico 60 17 14 14 16 16
19 13923 OSEBERG II Jorn Haga Esperanza Perez RCNMotril/RCRC 65 11 19 15 22 20
20 28206 Falena VI Ana Cristina Silva Domingos Frederico Bagorro Sequeira CVLagos/CNAlmada 71 21 26 16 19 15
21 29994 ALIVE Afonso Falcão Leite Martim Anderson WeDoSailing 75 12 15 25 23 DNC34
22 31296 Eolo Domingos Borralho Luís Miguel Oliveira ANLisboa 77 DNC34 DNC34 12 18 13
23 30244 Slice Gonçalo Pinheiro Luís Pinheiro CNOCA 81 26 18 22 20 21
24 31361 Click Pedro Pontes Susana Reis Lima CIMAV 82 15 23 23 21 23
25 29371 Gaifas Pedro Marques de Campos António Vieira ANLisboa 94 22 20 26 29 26
26 29871 Mustang Nuno Faria Filipe Giesteira CNPovoense 96 29 21 24 27 24
27 29792 Arreda José Bello Filipe Loureiro CNCascais 100 23 22 27 31 28
28 29959 Sem Cerimónias Manuel Stichini Vilela Bruno Oliveira CNOCA 105 25 27 28 26 27
29 29977 Snipe Sarah De Canniere Sonia Wyffels KLYC 107 30 24 29 25 29
30 29633 Oyambre Fernando Celdran Villarejo Fernando Celdran Navarro RCNMadrid 108 27 28 30 28 25
31 30530 Alvada Bernardo Leal Rodrigo Leal CNCascais 117 31 25 31 30 31
32 820 Carapau Rúben Oliveira Clara Lavrador CNOCA 119 28 29 32 32 30
33 29846 Snipe Miguel Barros Marçal Costa Cid CNOCA 129 DNC34 30 DNS34 33 32

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *