Snipe Sailor of the Year 2014

… and the winners are Manu Hens and his crews Victor Perez Campos, Maj Kristin Hansen Borgen, Enrico Michel and  Alexandre Tinoco!

Manu & Co. took 24%. Congratulations!

307 answers – 476 votes

  1. Manu Hens won with Victor Perez Campos the Criterium di Primavera, the Trofeo Armada Espanola, with Maj Kristin Hansen Borgen the Winter Trophy, with Enrico Michel the Harboe Cup/Danish Nationals, with Alexandre Tinoco the Belgian Nationals
  2. Raul Rios with Fernando Menllor won the Wester Hemisphere & Orient Championship and the Central American and Caribbean Games, with Henry Dumke won the US Juniors and the US Nationals
  3. Raul De Valenzuela Santaella and Antolin Alejandre De Ona won the European Championship

… nominations, results and photos …

… and the winners are Manu Hens and his crews Victor Perez Campos, Maj Kristin Hansen Borgen, Enrico Michel and  Alexandre Tinoco!

Manu & Co. took 24%. Congratulations!

307 answers – 476 votes

  1. Manu Hens won with Victor Perez Campos the Criterium di Primavera, the Trofeo Armada Espanola, with Maj Kristin Hansen Borgen the Winter Trophy, with Enrico Michel the Harboe Cup/Danish Nationals, with Alexandre Tinoco the Belgian Nationals
  2. Raul Rios with Fernando Menllor won the Wester Hemisphere & Orient Championship and the Central American and Caribbean Games, with Henry Dumke won the US Juniors and the US Nationals
  3. Raul De Valenzuela Santaella and Antolin Alejandre De Ona won the European Championship

… nominations, results and photos …

The nominations were:

Aine McLean with Matt Cappetta won the Pacific Coast Championship, with Claire Riedman won the US Women’s Nationals

Alan Williams and Liz Pike won the UK Nationals

Alexandre Paradeda and Gabriel Kieling won the Brazilian Nationals, the South Americans Games and the South Americans Championship

Alexandre Tinoco and Mirella Spritzer won the French Nationals

Anette Melsom Myhre and Janett Krefting won the Norwegian Women’s Nationals

Antolin Alejandre De Ona and Francisco Martin-Lagos Terres won the Junior Europeans

Augie Diaz with Bruno Mello won the Midwinters, with Aine McLean Fretwell the Don Q, the Atlantic Coast Championship, with Kathleen Tocke the Pan Am US Trials, with Nicole Popp the Ron Payne Regatta

Birger Jansen with Janette Jansen won the Bacardi Cup, with Lisa Gehrken won the Norwegian Nationals

Christian Skjoldvang Andersen and Celina Skjødt won the Swedish Nationals

Claus Carpelan and Risto Valjus won the Finish Nationals

Dany Delgado and Javier Delgado won the Colombian Nationals

Diogo Pereira and Goncalo Ribeiro won the Portuguese Nationals

Enrico Solerio and Sergio Simonetti won the German Open, the Piada Trophy, the Summer Circuit, the Italian Nationals

Ernesto Rodriguez and Eduardo Mintzias won the North American Championship

Evert McLaughlin and Francisco Perez won the Canadian Nationals

Felipe Linhares and Marcelo Lopes won the Taca Alberto Lineburger

Gonzalo “Old Man” Diaz from Miami who has maintained a crew training program for many years which is likely to promote and sustain the fleet for many years

Jerry Thompson with Mandi Dufort from Long Beach California … JT has many, many, many fans!!!

Jordi Triay with Lluis Mas won the Copa de Espana, with Lara Cacabelos the Spanish Nationals

Jostein Groden and Maj Kristin Hansen Borgen won Majsnipen

Lucas Öhrn and Axel Edwall won the Nordic Championship

Luis Soubie and Diego Lipszyc won the Argentinian Nationals

Marco Rochelli and Ilaria Rochelli won the Italian Junior Nationals

Maria Paula Salerno and Mariela Salerno won the Women’s Worlds

Mateus Tavares and Jonathan Lherke won the Taca Octanorm

Manu Hens won with Victor Perez Campos the Criterium di Primavera, the Trofeo Armada Espanola, with Maj Kristin Hansen Borgen the Winter Trophy, with Enrico Michel the Harboe Cup/Danish Nationals, with Alexandre Tinoco the Belgian Nationals

Pablo Defazio and Mariana Foglia won the Juegos Sudamericano de Playa

Pedro Barreto and Sofia Barreto won the South European Championship

Pietro Fantoni and Alberto de Paoli won the Croatian Nationals

Piotr Manczak and Przemyslaw Blaszka won the Polish Nationals

Raul De Valenzuela Santaella and Antolin Alejandre De Ona won the European Championship

Raul Rios with Fernando Menllor won the Wester Hemisphere & Orient Championship and the Central American and Caribbean Games, with Henry Dumke won the US Juniors and the US Nationals

Stefano Longhi and Eleonora Zuzic won the Portoroz Cup

Takeyasu Sugiyama and Hirotaka Kaneda won the Master Worlds

Tiago Morais and André Sá Coutinho won the Campeonato Iberico

 

Results (307 answers – 476 votes):

Vote
Manu Hens 112
Raul Rios 44
Raul De Valenzuela Santaella 39
Aine McLean Fretwell 34
Augie Diaz 29
Antolin Alejandre De Ona 29
Pedro Barreto 25
Jordi Triay 23
Luis Soubie 15
Alexandre Paradeda 13
Tiago Morais 12
Diogo Pereira 12
Alexandre Tinoco 11
Pietro Fantoni 10
Evert McLaughlin 8
Birger Jansen 7
Jerry Thompson 6
Ernesto Rodriguez 6
Enrico Solerio 6
Christian Skjoldvang Andersen 6
Stefano Longhi 5
Gonzalo “Old Man” Diaz 5
Piotr Manczak 3
Maria Paula Salerno 3
Jostein Grodem 3
Takeyasu Sugiyama 2
Mateus Tavares 2
Anette Melsom Myhre 2
Alan Williams 2
Marco Rochelli 1
Claus Carpelan 1
Pablo Defazio 0
Lucas Öhrn 0
Felipe Linhares 0
Dany Delgado 0
476

Previous winners:

2011 Alexandre Tinoco and Gabriel Borges

2012 Raul de Valenzuela and Alejandre de Ona Antolin

2013 Tiago Roquette and Tiago Morais

Snipe_Sailor_of_the_Year_2014.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *