Snipe Sailor of the Year 2015

… and the winners are … Raul Rios and his crews Fernando Monllor, Andre Guaragna and Kara Voss.

Raul Rios & Co. took 52% of the preferences. Congratulations!

Final results:

  1. Raul Rios with Fernando Monllor won the Pan American Games and the North American Championship, with Andre Guaragna the Don Q, with Kara Voss the US Nationals
  2. Luis Soubie & Diego Lipszyc won the Argentinian Nationals, the South American Championship, the Semana Internacional del Yachting and were second at the Worlds and at the Pan Am Games
  3. Jordi Triay & Lluis Mas won the Spanish Nationals and the Trofeo Armada Espanola

… nominations, results, and photos …

… and the winners are … Raul Rios and his crews Fernando Monllor, Andre Guaragna and Kara Voss.

Raul Rios & Co. took 52% of the preferences. Congratulations!

Final results:

  1. Raul Rios with Fernando Monllor won the Pan American Games and the North American Championship, with Andre Guaragna the Don Q, with Kara Voss the US Nationals
  2. Luis Soubie & Diego Lipszyc won the Argentinian Nationals, the South American Championship, the Semana Internacional del Yachting and were second at the Worlds and at the Pan Am Games
  3. Jordi Triay & Lluis Mas won the Spanish Nationals and the Trofeo Armada Espanola

… nominations, results, and photos …

The nominations were:

  • Alexandre Paradeda & Lucas Huyer Aydos won the Brazilian Nationals
  • Alexandre Tinoco & Nicholas Grael won the Open Italian Nationals
  • Antonio Lopez Montoya & Gregorio Belmonte Cuenca won the Junior World Championship
  • Augie Diaz & Kathleen Tocke won the Midwinter Championship and were third at the Pan Am Games
  • Christian Skjoldvang Andersen & Maria Sophie Kaiser won the Danish Nationals
  • Damian Borras & Carlos Bats won the Master European Championship
  • Diego Figueroa & Alonso Collantes won the Peruvian Nationals
  • Diogo Pereira & Gonçalo Ribeiro won the Portuguese Nationals
  • Doug Hart & Jon Rogers won the Herb Shear Regatta
  • Esteban Echavarria & Juan Esteban Restrepo won the Colombian Nationals
  • Evert McLaughlin & Alexandra Damley-Strand won the Canadian Nationals
  • George Szabo and Daisy Holthus won the Pacific Coast Championship
  • Ian Gregory & Mike Kerr won the UK Nationals
  • Jean Jacques Frebault & Cyril Laprebendere won the French Nationals
  • Jimmie Lowe & Cameron Symonette won the Dudley Gamblin
  • Jordi Triay & Lluis Mas won the Spanish Nationals and the Trofeo Armada Espanola
  • Jostein Grodem with Asbiorn Grodem won the Norwegian Nationals, with Maj Kristin Hansen Borgen won the Maj Snipen
  • Junichiro Shiraishi & Watanabe won the Japanese Nationals
  • Lucas Örn & Axel Edwall won the Swedish Nationals and the Harboe Cup
  • Luis Soubie & Diego Lipszyc won the Argentinian Nationals, the South American Championship, the Semana Internacional del Yachting and were second at the Worlds and at the Pan Am Games
  • Manu Hens with Victor Perez Campos won the Belgian Nationals and the Benelux Championship, with Maj Kristin Hansen Borgen won the German Open-John Broughton European Cup and the Trofeu Maria Guedes Queiroz
  • Margit Hautmann & Georg Geodeit won the German Nationals
  • Mario Tinoco & Alexandre Muto won the Taca Leneburger
  • Mario Urban & Daniel Seixas won the Taca Octanorm
  • Martin Bebb & Terra Berlinski won the Zimmerman Trophy
  • Mateus Tavares & Gustavo Carvalho won the Snipe World Championship
  • Milko Volaric & Dean Pavlak won the Croatian Nationals
  • Peter Commette & Megan Place won the Atlantic Coast Championsip
  • Pietro Fantoni with Marinella Gorgatto won the Italian Nationals, the South European Championship, with Kathleen Tocke the Piada Trophy and the South Europe Summer Circuit
  • Piotr Mańczak & Przemysław Blaszka won the Polish Nationals-East European Cup
  • Raul Rios with Fernando Monllor won the Pan American Games and the North American Championship, with Andre Guaragna the Don Q, with Kara Voss the US Nationals
  • Ricardo Fabini & Florencia Parnizari won the Uruguayan Nationals
  • Robert Dunkley & Michelle Lakin Hope won the Bacardi Cup
  • Steffen Skjonberg & Maria Ohrn won the Open Croatian Nationals
  • Ulrik Sandvig & Tanya Ferner Heglund won the Vikingsnipen
  • Ville Aalto-Setala & Eveliina Aalto-Setala won the Finnish Nationals

Results:

Raul Rios 356
Luis Soubie 233
Jordi Triay 36
Manu Hens 24
Damian Borras 8
Mateus Tavares 6
Antonio Lopez Montoya 5
George Szabo 3
Augie Diaz 3
Pietro Fantoni 2
Martin Bebb 2
Steffen Skjonberg 2
Ville Aalto-Setala 1
Milko Volaric 1
Alexandre Paradeda 1
Alexandre Tinoco 1
Mario Urban 1
Lucas Örn 1
Christian Skjoldvang Andersen 0
Diego Figueroa 0
Diogo Pereira 0
Doug Hart 0
Esteban Echavarria 0
Evert McLaughlin 0
Ian Gregory 0
Jean Jacques Frebault 0
Jimmie Lowe 0
Jostein Grodem 0
Junichiro Shiraishi 0
Margit Hautmann 0
Mario Tinoco 0
Peter Commette 0
Piotr Mańczak 0
Ricardo Fabini 0
Robert Dunkley 0
Ulrik Sandvig 0
686

Previous winners

2011 Alexandre Tinoco and Gabriel Borges

2012 Raul de Valenzuela and Alejandre de Ona Antolin

2013 Tiago Roquette and Tiago Morais

2014 Manu Hens with crews Victor Perez Campos, Maj Kristin Hansen Borgen, Enrico Michel and Alexandre Tinoco

Snipe Sailor of the Year 2015

1 thought on “Snipe Sailor of the Year 2015

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *