Annapolis Snipe Invite & US Junior Nationals

Birds of a Feather Flock Together
by Lisa Pline
Annapolis, MD, USA, June 9, 2019
Snipe Fleet #532 hosted its annual Annapolis Snipe Invite (ASI) to promote Snipe sailing to 30 & Under sailors, this year in conjunction with the US Snipe Junior Nationals.  Nine races were sailed in 8-14, making for two full days of hiking for the young and mostly light teams.  International imports Edgar Diminich (ECU) and Sophie Taylor (Scotland) walked away with the overall ASI event with a solid string of firsts, followed by Zack Kelchner / Kimmie Leonard (Annapolis) and Charlie Bess / Charlotte Mack (Florida).
The US Snipe National Championship was won by Tyler Mowry (Annapolis) & Emily Gilreath (Florida), who received the Duffy Trophy from SCIRA USA, as well as the Reisinger Trophy for Top Jr. Team at the ASI.  In a special moment, Emily Gilreath was awarded the Gilreath Trophy for Top Crew in the US Junior Nationals.  This trophy was donated to SCIRA USA by her grandfather Harold Gilreath in 1957.  Second place went to newcomers Charles Anderson / Caroline Kelly (SSA), with 3rd place to Emma Asturias / Isa Du Plessis (Ft. Lauderdale).  Morgan Carew repeated in the Special Junior “Old Man Diaz” trophy with her dad Keith Carew crewing for her.
This regatta is a labor of love by supporters of the class with generous donations of time and boats by the local Annapolis Fleet (all but one boat in the fleet was loaned/chartered), local “Friends of” who volunteer to do Race Committee, the SCIRA Perpetual Fund & Borrowed Boat insurance program, as well as the Miami Fleet (Arthur Blodgett, Charlie Bess, and Augie Diaz) who brought boats from Florida and mentored the younger sailors.  ASI t-shirts have been seen over the past few years at collegiate and high school events across the East Coast.  Alumni of this event have gone on to sail in other Snipe events such as the US Nationals.  The benefit in exposing a new generation of Snipe sailors to the class is immeasurable, but captured in comments from competitors like:  “Wow – sailing a Snipe was WAY more fun than I thought” and “I LOVE this regatta!”.  The Annapolis Snipe Fleet hopes to further bridge to these sailors by offering loaner boat charters, as well as emulating Old Man Diaz’s Rent-to-own boat program.
Lisa Pline, Regatta Chair
Jill Bennett Photos

Annapolis Snipe Inivitational/Junior Nationals

Series Standing – 9 races scored

Information is Final
Regatta results saved: Sunday, June 9, 2019 3:48:18 PM EDT

Division: ASI (12 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
Points
Pos
1 31391 Edgar Diminich/Sophie Taylor Ecuador/ TAYC [1] 1 1 1 1 1 1 1 1 8.00 1
2 29782 Zachery Kelchner/Kimmie Leonard 2 [6] 4 2 5 2 2 2 6 25.00 2
3 38473 Charlie Bess/Charlotte Mack CRYC 3 5 2 3 3 7 [8] 3 2 28.00 3
4 30928 Tyler Mowry/Emily Gilreath AYC/SSA/BU Sailing 5 2 3 4 4 5 6 [8] 4 33.00 4
5 30301 Travis Carlisle/Sally Johnson SSA 9 3 5 5 2 4 [13/OCS] 7 3 38.00 5
6 31313 Katherine Bennett/Jessica Bennett SSA 4 4 6 8 6 6 3 4 [9] 41.00 6
7 30552 Charles Anderson/Caroline Kelly SSA 6 7 8 10 [11] 3 4 5 7 50.00 7
8 3028 Logan Hearn/Sabrina Hesse Eastport Sportsman’s Club 8 [11] 7 6 7 9 5 6 5 53.00 8
9 30288 Emma Aturias/Isabella Du Plessis lauderdale yacht club 11 8 10 [12] 10 8 7 9 10 73.00 9
10 29044 Lucas Masiello/Fadullon Shallom Severn Sailing Association 10 9 [13/DNF] 9 8 13/DNC 10 10 8 77.00 10
11 30629 Morgan Carew/Keith Carew SSA 7 10 9 7 9 [13/DNC] 13/DNC 13/DNC 13/DNC 81.00 11
12 29987 Griffin Richardson/Eric Richards SSA [13/DNF] 13/DNC 13/DNC 11 12 10 9 11 11 90.00 12

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1
(3) Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Juniors (4 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
Points
Pos
1 30928 Tyler Mowry/Emily Gilreath AYC/SSA/BU Sailing 1 1 1 1 1 [2] 2 2 1 10.00 1
2 30552 Charles Anderson/Caroline Kelly SSA 2 2 2 3 [4] 1 1 1 2 14.00 2
3 30288 Emma Aturias/Isabella Du Plessis lauderdale yacht club [4] 3 3 4 3 3 3 3 4 26.00 3
4 29044 Lucas Masiello/Fadullon Shallom Severn Sailing Association 3 4 [5/DNF] 2 2 5/DNC 4 4 3 27.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1
(3) Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Special Juniors (2 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
Points
Pos
1 30629 Morgan Carew/Keith Carew SSA 1 1 1 1 1 [3/DNC] 3/DNC 3/DNC 3/DNC 14.00 1
2 29987 Griffin Richardson/Eric Richards SSA [3/DNF] 3/DNC 3/DNC 2 2 1 1 1 1 14.00 2

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1
(3) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is Final

Principal Race Officer: Steve Podlich


Version 7.2.2: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *