Norwegian Women’s Nationals – Final

Oslo, October 30-31, 2014. Results after 6 races (1 discard)

(photo courtesy of Snipeseiling)

1. Anette Melsom Myhre & Janett Krefting, 7

2. Lise Gehrken & Tina Kopseng, 19

3. Maria Orn & Alexandra Wang, 20

4. Ida T. Saetersdal & Randi Stray, 23

5. Siri B. Kamfjord & Martine Wrold Evensen, 25

… full results …

Oslo, October 30-31, 2014. Results after 6 races (1 discard)

(photo courtesy of Snipeseiling)

1. Anette Melsom Myhre & Janett Krefting, 7

2. Lise Gehrken & Tina Kopseng, 19

3. Maria Orn & Alexandra Wang, 20

4. Ida T. Saetersdal & Randi Stray, 23

5. Siri B. Kamfjord & Martine Wrold Evensen, 25

… full results …

Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st SAILLOGIC RACING 30312 Asker /Bærum Seilforening Anette Melsom Myhre Janett Krefting 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 10.0 7.0
2nd 30090M Bærum Seilforening Lise Gehrken Tina Kopseng 6.0 6.0 2.0 4.0 1.0 (11.0) 30.0 19.0
3rd STEFFENI 30660 Göteborgs Kungliga Segelskap / Åsgårdsst Maria Örn Alexandra Wang 2.0 7.0 (8.0) 6.0 3.0 2.0 28.0 20.0
4th RANDI III 29632 Milde Båtlag / Stavanger Seilforening Ida T. Sætersdal Randi Stray 3.0 3.0 3.0 (8.0) 7.0 7.0 31.0 23.0
5th KAMMEN 300029 Tønsberg Seilforening Siri B. Kamfjord Martine Wrold Evensen 9.0 5.0 6.0 1.0 4.0 (10.0) 35.0 25.0
6th PENNY LANE 30498 Asker / Bærim Seilforening Lina Beyer Strømquist Tanya Ferner Heglund 4.0 4.0 4.0 10.0 8.0 (23.0 OCS) 53.0 30.0
7th DELFINEN 29725 Bærum / Oslo Seilforening Kristine Schüssler Marita Christensen 3.0 RDG 2.0 (9.0) 9.0 9.0 8.0 40.0 31.0
8th APPLIF NESNAJ 30090S Hallingdal / Bærum Seilforening Cecilia Vassholmen Jeanette Jansen 7.0 (23.0 DNF) 7.0 7.0 6.0 4.0 54.0 31.0
9th SAILLOGIC CRUSING 3031 Soon / Nesodden Seilforening Mari Sveen Ingvild Udenæs 14.0 8.0 5.0 (17.0) 5.0 1.0 50.0 33.0
10th JOSTEININE 30186 Bærum / Røyken Seilforening May Kristin Hansen Borgen Amalie Henni 11.0 11.0 11.0 3.0 (14.0) 9.0 59.0 45.0
11th HVITSNIPPEN 30354 Asker Seilforening Lina Harnes Marianne Josephine Sundby Lorentsen 8.0 9.0 14.0 12.0 (18.0) 5.0 66.0 48.0
12th PELLE BÅT 30397 Asker / Bærum Seilforening Katrina Davis Nina Hirsch 15.0 10.0 12.0 5.0 16.0 (17.0) 75.0 58.0
13th NN 3009 Hurum / Oslo Seilforening Nina Melsom Kristensen Janina Bøhmer 12.0 13.0 (17.0) 15.0 11.0 14.0 82.0 65.0
14th GUL(L)ET 28217 Tomm Murstad Sjøleir Forening Anniken Murstad Caroline Lenngren 13.0 12.0 (15.0) 13.0 13.0 15.0 81.0 66.0
15th HASTA LA VISTA 31143 Bærum Seilforening / KNS Asta Stenshagen Alexandra Koefod 10.0 (23.0 DNS) 10.0 23.0 OCS 12.0 13.0 91.0 68.0
16th ART OF SAILING 28689 Oslo / Tønsberg Seilforening Kristine Gjessing Karola Spone 16.0 14.0 16.0 14.0 (20.0) 12.0 92.0 72.0
17th ESP3112 Moss Seilforening Sunniva Syrrist Synne Syrrist (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 11.0 10.0 6.0 96.0 73.0
18th JAJAASBJØRN 30562 Oslo Seilforening Randi Wøyen Camilla Foss Hanssen 17.0 (23.0 DNS) 13.0 16.0 17.0 20.0 106.0 83.0
19th NN 30883 Brevik Seilforening Karen Kristoffersen Ragnhild Stuland (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 18.0 15.0 16.0 118.0 95.0
20th 30314 Ullern Seilforening Caroline Von Simonsen Lisa Hyrrum (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 19.0 19.0 19.0 126.0 103.0
21st PARA SOL 29861 Bærum / Fredrikstad Seilforening Helene Kristoffersen Alexandra Sveinsen (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 20.0 21.0 18.0 128.0 105.0
22nd 30187 Oslo / Son Seilforening Hege Engen Trine Wiik (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 138.0 115.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *